zdrowie" data-max-rows="2">

W zeszłym miesiącu zobaczyłem profesjonalny biuletyn informujący, że w tej chwili nie ma prawie nic dobrego do kupienia. Że większość głównych rynków, w tym wiodące gospodarki wschodzące w Chinach i Indiach, została wykupiona i że możliwość zakupu pojawi się dopiero po dokonaniu poważnych korekt. Chociaż w dużej mierze zgadzam się z tym stwierdzeniem dotyczącym tradycyjnych zapasów, ten komentarz pokazuje, jak blisko jest ogromna większość samozwańczych „guru” inwestycji.

Jedną klasą aktywów, która gwałtownie skorygowała pod koniec 2006 r. I na początku 2007 r., Była złota. Jeśli pilnujesz złota i zapasów złota, niewątpliwie wykorzystałeś spadek na początku tego roku, aby dodać do istniejących pozycji, a być może nawet zbudować nowe. Nawet jeśli to zrobiłeś, nie jest za późno na zapasy złota w ciągu ostatnich kilku tygodni. Oczywiście, jak zawsze, po gwałtownych wzrostach nastąpią gwałtowne spadki, które wstrząśnie wieloma inwestorami złota, którzy nie do końca rozumieją tę klasę aktywów. Twierdzę jednak, że w żadnym wypadku nie jest za późno na kupno zapasów złota.

Dlaczego?

Zawsze lepiej jest kupować tę klasę aktywów nieco później, w okresach spadków i konsolidacji, i sprzedawać tę klasę aktywów nieco później w okresach hossy, niż kupować i sprzedawać zbyt wcześnie. Dlaczego?

Podczas faz konsolidacji i korekt spadek zapasów złota może być silny i szybki. Często zdarzają się dni przejściowych wzrostów, kiedy korekta wydaje się zanikać, po czym następuje kolejny gwałtowny spadek, ku przerażeniu wielu inwestorów. Lepiej poczekać, aż impet będzie kontynuowany i być może zrezygnować z 5% kolejnego wzrostu, niż wejść zbyt wcześnie, stracić 30%, sprzedać przed terminem i przegapić kolejne duże zyski.

Jeśli chodzi o sprzedaż, ile historii słyszałeś o ludziach, którzy byli właścicielami Microsoftu i zostali wyprzedani z 50% zyskiem, aby przegapić kolejne kilka tysięcy procent, które mogliby posiadać? Ponownie, lepiej jest rozszerzyć swoją strategię stop loss na tym etapie, aby uwzględnić zmienność tej klasy aktywów, ponieważ złoto jest tak niestabilnym aktywem i możesz mieć ochotę sprzedać po 150% wzroście podczas silnego wzrostu.

Jeśli twoje zapasy spadną o 25% od tego momentu i nastąpi kolejny 400% wybieg potworów, nie chcesz się kopać. Zwiększenie punktu zatrzymania straty w miejscu, w którym zatrzymałbyś się o 90% wygraną, wciąż jest ogromną wygraną i prawdopodobnie wystarcza, aby utrzymać cię w grze, utrzymując trend wzrostowy, nawet podczas gwałtownej korekty. W miarę zdobywania doświadczenia możesz lepiej wyczuć, ile możesz potrzebować, aby zwiększyć stop loss, aby zapobiec zbyt szybkiemu wyprzedaniu. Należy jednak pamiętać, że o wiele lepiej jest sprzedać się trochę później i zrezygnować z części strat, a nie sprzedać się zbyt szybko i zrezygnować z ogromnych zysków, które można by zarobić, utrzymując.

Słowo ostrzeżenia. Musisz wiedzieć, co robisz, kupując akcje złota. W czasie dużych przebojów złotego bydła dosłownie było kilkaset procent różnic w zwrotach nawet dużych zapasów złota. Prawie nigdy nie zauważysz takich różnic między firmami o podobnej strukturze w innej ważnej klasie aktywów. Na przykład 20% zwrotu z zapasów Exxon, ale 370% zwrotu z British Petroleum jest mało prawdopodobne. Dopóki nauczysz się, jak kupować akcje złota, zanim to zrobisz, jest to najważniejszy krok.