zdrowie" data-max-rows="2">

cel

Jest to jeden z tych naukowo uczciwych eksperymentów, w których testujesz różne materiały, aby dowiedzieć się, która elektryczność dobrze przewodzi.

wprowadzenie

Wiadomo było, że elektryczność istniała od czasów, gdy starożytni Grecy zacierali bursztyn i futro, co doprowadziło do wytworzenia elektryczności statycznej.

Pierwszym znaczącym osiągnięciem w tej dziedzinie był Alessandro Volta, włoski fizyk, który opracował pierwszy tor w 1800 roku. Pokazał również, że obwód musi być zamknięty lub kompletny, aby przepływał przez niego prąd. Eksperymenty Science Fair można przeprowadzać za pomocą obwodów wykazujących tę zasadę.

Student Volty, Georg Simon Ohm dokonał następnego odkrycia w 1826 roku. Odkrył, że niektóre materiały nie pozwalają na swobodny przepływ prądu. Innymi słowy, oparli się przepływowi prądu przez nie. Rezystancja obwodu jest mierzona przez jednostkę zwaną omami i w skrócie grecką literą Omega (?).

Niektóre materiały przepuszczają przez nie elektryczność, podczas gdy inne nie pozwalają na tak dobry przepływ. Materiały, przez które może przepływać przez nie prąd, określa się mianem materiałów przewodzących. Te materiały, które są odporne na przepływ prądu przez nie, nazywane są izolatorami. Rezystancja materiału przewodzącego jest niska, natomiast rezystancja izolatorów jest wysoka. W naukowo uczciwych eksperymentach możemy użyć drutu miedzianego jako przewodnika i powłoki z tworzywa sztucznego jako izolatora.

W tym eksperymencie testujesz różne materiały, aby ustalić, czy są to izolatory, czy przewodniki. Dowiesz się tego samego, podłączając różne materiały do ​​obwodu i zauważając, jak jasna lub ciemna jest żarówka. Aby to zrobić, utwórz własny obwód żarówki.

materiały

 • Spinacze, sznurek, plastik, folia aluminiowa, gumki itp.
 • bateria (6 V)
 • 3 kawałki drutów z krokodylkami na obu końcach
 • żarówka (6 V) z podłączonymi przewodami
 • powierzchnia izolacyjna jak płaska deska do krojenia

proces

 1. Zbuduj obwód do testowania materiałów.
 2. Połącz oba zaciski akumulatora za pomocą kabli. Czarny koniec kabla należy podłączyć do zacisku (-), a wolny koniec należy podłączyć do kabla żarówki.
 3. Jeden koniec kabla w kolorze czerwonym należy przymocować do zacisku (+), a wolny koniec należy pozostawić tak, jak w przypadku różnych materiałów.
 4. Podłącz drugi przewód żarówki do jednego końca żółtego drutu i pozostaw wolny koniec zgodnie z przeznaczeniem dla różnych materiałów.
 5. Teraz czerwony i żółty drut mają wolny koniec. Materiały testowe są tutaj połączone.
 6. Dane są zawsze rejestrowane w naukowo uczciwych eksperymentach. Narysuj więc tabelę z trzema kolumnami, aby zapisać rodzaj materiału, źródło materiału i jasność lampy.
 7. Teraz podłącz pierwszy kawałek materiału do obwodu.
 8. Zanotuj, czy żarówka jest włączona i jak jasno jest. Postępuj dla wszystkich innych materiałów.
 9. Możesz podłączyć omomierz i wprowadzić zmierzone wartości do tabeli.
 10. Teraz utwórz kolejną tabelę z trzema kolumnami, aby zapisać nazwy przewodników, złych przewodników i izolatorów.

Należy zauważyć, że materiał ma wysoką przewodność i niską rezystancję, gdy żarówka jest jasna i powinna być zapisana w kolumnie przewodnika. Jeśli tłok jest słaby, materiał ma niską przewodność i wchodzi do kolumny ze słabym przewodnikiem. Jeśli lampa nie świeci, nie ma przewodnictwa ani wysokiej rezystancji, a materiał powinien być zapisany w kolumnie izolatora. Teraz, gdy jesteś podekscytowany kontynuowaniem tego eksperymentu, następnym krokiem jest pobranie bezpłatnej kopii „Łatwych kroków do nagradzanych projektów Science Fair” za pomocą poniższego linku.