W przypadku obiektów do karmienia dużych grup - stołówek, szpitali, więzień - strefa wsparcia nabiera złożoności, której rzadko można spotkać w serwisach stołowych lub restauracji typu fast food. Kuchnia instytucjonalna może wymagać do 2000 do 3000 stóp kwadratowych powierzchni podparcia, ponieważ linie do serwowania są ustawione w różnych kombinacjach:

1. Prosta linia serwująca
2. System centrów handlowych
3. Układ mieszania (lub układ swobodnego przepływu)

Prosta jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa. Jeśli chodzi o przyspieszenie klienta przez linię żywności, jest to najwolniejszy ruch, ponieważ większość gości niechętnie przechodzi przed nimi wolniej. Niemniej jednak pojedyncze lub podwójne linie proste są nadal najpopularniejszym stylem w stołówkach komercyjnych, ponieważ zajmują najmniej miejsca, a nawet przeciętny gość jest zadowolony z aranżacji.

Ponieważ klienci powinni mieć wszystkie artykuły spożywcze do wyboru, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wywołają impulsowy zakup.

Centrum handlowe (zwane również linią obejściową) jest naprawdę odmianą linii prostej. Zamiast bycia idealnie prostym, odcinki linii są wcięte, oddzielając sałatki od gorących potraw itp. Ułatwia to gościom ominięcie sekcji. W liniach serwujących burgery, omlety lub kanapki na zamówienie układ obejściowy utrzymuje ruch.

System swobodnego przepływu lub mieszania jest zaprojektowany tak, aby każdy gość mógł przejść bezpośrednio do obszarów, którymi jest zainteresowany. (Czasami nazywa się to programem z pustymi kwadratami). Stacje z posiłkami mogą być ustawione w ogromnym kształcie litery U, kwadracie z wyspami pośrodku lub w prawie dowolnym kształcie, który pozwala na wielkość pomieszczenia. Ten projekt może być atrakcyjny, ale często wprowadza użytkowników w błąd. Prawdopodobnie odkryjesz ten układ w stołówce przemysłowej, w której pracownicy jedzą codziennie i wkrótce się z nimi zapoznają.

Systemy szyfrujące oferują szybką obsługę i minimalne oczekiwania. Pozwalają również na zamówienie niektórych rodzajów gotowania na wystawy, w tym produktów z grilla, pieczonych lub krojonych. Linie lotnicze obsługujące usługi gastronomiczne wydają się mieć największe i najbardziej złożone obszary wsparcia. Kilkudziesięciu pracowników ustawia program taśm przenośnikowych i montuje tace dla nawet 70 000 pasażerów dziennie. Aby wyprodukować ten rodzaj ilości, przygotowane jedzenie jest przechowywane w gorących wózkach, a duża część przygotowania odbywa się z wyprzedzeniem, dzięki czemu proces montażu jest szybki.