Cokolwiek myślisz o systemie monetarnym, jego czas się kończy. Ci, którzy twierdzą, że zostanie zastąpiony inną formą wymiany, systemu wymiany lub jednostki handlowej, po prostu nie widzą dużego obrazu.

Zacznijmy od początku. Wraz z rozpoczęciem masowej produkcji komputerów domowych firma wprowadziła się do koncepcji outdooru. Przed komputerami wszystko było solidne, miało postrzeganą wartość, ponieważ można go było dotykać i posiadać. Nie można go powielić bez zakupu większej ilości materiału i zużywania większej ilości pracy, co zawsze pociąga za sobą koszty. Odkąd komputery pojawiły się w domach ludzi, a zwłaszcza od początku Internetu, poznaliśmy nową koncepcję. Powielanie.

Sprzedaż materiałów elektronicznych może teoretycznie prowadzić do nieograniczonego zysku. Powielanie danych elektronicznych jest bezpłatne. Nawet dystrybucja może być zautomatyzowana dzięki Internetowi. To zmienia grę dla dostawców. Jednak po stronie konsumentów ludzie uważają, że ten materiał nie ma prawdziwej wartości, ponieważ można go łatwo skopiować i rozpowszechnić. Stare zasady dotyczące podaży i popytu są nieaktualne. Był to główny problem branży rozrywkowej w ostatnich latach. Materiały chronione prawem autorskim są udostępniane konsumentom bezpłatnie (nie musisz już nawet kupować czystych taśm), a branże desperacko starają się utrzymać swoją moc poprzez toczące się postępowania sądowe. Mimo to nigdy nie wygrają. Twoje pomysły są nieaktualne, system monetarny stracił swoje miejsce w świecie rozrywki i tylko się pogarsza. Technologia ewoluowała i pozostawił system monetarny w tyle.

To tylko jeden obszar. Technologia wyprzedzi system pieniężny w każdym możliwym obszarze. Podobnie jak w przypadku powielania, wszystko, co produkujemy i posiadamy, traci wartość. Oprogramowanie open source korzysta z rozwoju. Rynek wtórny (który jak na ironię tak gwałtownie rozwinął się ze względu na planowane starzenie się) obniża wartość artykułów gospodarstwa domowego. Technologia pozwala nam rozwiązywać własne problemy i zmniejszać potrzebę outsourcingu.

Od energii odnawialnej, która zapewnia nam darmową energię elektryczną w domu i w ruchu, po automatyzację, która obniża koszty pracy do prawie zera, system pieniężny traci coraz więcej energii elektrycznej. Gdy ludzie zdadzą sobie sprawę z głębokich skutków obfitości, pieniądze nie będą szanowane. Ludzie będą mogli uzyskać wszystko, czego potrzebują bez tego. Jak sobie z tym poradzi świat? Jeśli się nie dostosuje, jesteśmy otwarci na niebezpieczne konsekwencje. Na przykład rządy mogłyby wprowadzić mechanizmy zmuszające ludzi do pracy. Widzimy już, jak tracą kontrolę i stają się zrozpaczeni. Jeśli będziemy zbyt powolni, aby rozpoznać naszą ewoluującą siłę i jej skutki, ci, którzy czerpią ją z systemu monetarnego, mogą podjąć dowolną liczbę irracjonalnych środków.

Sprawdź, jak technologia zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą, materiały, a nawet umiejętności. Następnie spójrz na rzeczy, które masz w życiu i zadaj sobie pytanie: jaka jest ich prawdziwa wartość?