Przemysł

Pomysł na projekt dla dzieci - zielone jajka

By 12 lutego 2020 No Comments

Ten projekt naukowy jest wyjątkowy, ponieważ sprawia, że ​​jajko zmienia kolor na zielony, ale jest bardzo interesujący i stanowi świetny eksperyment demonstracyjny.

Rzeczy potrzebne do projektu naukowego.

  • Jajko
  • czerwona kapusta
  • Patelnia
  • Garnek
  • Miska
  • olej
  • Rodzic do pomocy

Zrobisz zielone jajko i ugotujesz je, ale nie będziesz używał barwników spożywczych ani niczego zielonego. Przychodzimy do eksperymentu i możemy później omówić wyniki i hipotezy.

Weź czerwoną kapustę i pokrój ją tak, jakbyś robił sałatkę coleslaw. Nie będziesz potrzebował dużo kapusty. Kubek lub dwa powinny wystarczyć. Włóż sznycel kapuściany do garnka i wlej do niego szklankę wody. Jeśli użyjesz więcej kapusty, możesz chcieć trochę więcej wody. Nie potrzebujesz dużo. Włącz płytę i pozwól jej stać na wysokiej lub raczej wysokiej temperaturze. Niech kapusta trochę się zagotuje. Może to potrwać od dziesięciu do piętnastu minut. Chcesz, aby woda z ugotowanej kapusty miała ładny fioletowy kolor. Następnie wykorzystamy wodę z kapusty. Gdy kapusta się zagotuje, a woda będzie miała bardzo ciemnofioletowy kolor, jesteś gotowy.

Weź świeże jajko i rozbij je. Podziel żółtko na małą miskę, a białko na nieco większą. Teraz wyjmij łyżkę czerwonej wody z kapusty, włóż białka do miski i zamieszaj łyżką lub widelcem.

Podgrzej patelnię lub patelnię i dodaj do niej niewielką ilość oleju, ponieważ musisz ugotować jajko i zapobiec przywieraniu. Po podgrzaniu patelni wlej do niej kolorowe białko jaja. Przekonasz się, że białko jest zielone. Możesz teraz położyć żółtko jajka na białku, aby ugotować je razem.

Gotuje się go słoneczną stroną do góry, ponieważ nie chcesz go odwracać, ponieważ wszyscy powinni widzieć zielony kolor. Kiedy skończysz, możesz oczywiście zjeść jajko. Nie ma w tym nic złego, ponieważ kapusta dodała koloru.

Dlaczego tak się stało? Wyjęli purpurowy kolor z kapusty i włożyli go do białek jaja, które zmieniły kolor na zielony. Nie miałeś przy sobie żółtka. Żółtko dodałeś dopiero po ugotowaniu białego, aby skompletować całe jajko.

Dlaczego ten zielony kolor się zdarzył? Który proces chemiczny miał miejsce? Czy nastąpiła zmiana w samym białku?

To świetny projekt naukowy dla gimnazjów.