Reklama

Udekoruj kolekcjami ukraińskiej sztuki ludowej - styl Petrykivka

By 30 stycznia 2020 No Comments

Sztuka Petrykivka lub Petrikovka bierze swoją nazwę od mieszkańców wsi Petrykivka lub Petrikovka w Dniepropietrowsku na Ukrainie, gdzie kobiety tworzyły tę niezwykłą sztukę ludową, malując motywy kwiatowe i roślinne na zewnętrznych ścianach swoich domów. Ta stała forma sztuki pochodzi z końca XVIII wieku. Jest uważany za serce i duszę ukraińskiej dekoracyjnej sztuki ludowej i jest znany na całym świecie jako przedmiot kolekcjonerski.

Przez długi czas obrazy Petrykivki ozdabiały tylko zewnętrzne ściany domów, zanim zaczęły być stosowane na papierze, deskach i płótnie. Do produkcji farb zastosowano mineralne pigmenty. Zamiast pędzli zastosowali krótkie trzciny, gałązki, a nawet palce, aby nałożyć farbę na zagruntowane cienkie warstwy gliny na ścianach, tworząc ich dekoracyjny wystrój ścian. Zastosowanie trzech kolorów akcentujących do podkreślenia i rozróżnienia ich wzorów kwiatowych i roślinnych - czerwonego, żółtego (lub żółto-zielonego) i ciemnoniebieskiego - stało się wizytówką twórców ludowych Petrykivki.

Rzemieślnicy wioski, widząc popularność i popyt na ten nowy rodzaj sztuki, zaczęli produkować sprzęt AGD, sztućce, skrzynie, pudełka, talerze i inne dekoracje ścienne do dekoracji domu i przedmiotów kolekcjonerskich.

Tradycja tej sztuki była przekazywana z pokolenia na pokolenie oraz udoskonalana i udoskonalana. W 1950 r. Powstały nowoczesne studia produkcyjne i szkoły, aby zaspokoić zapotrzebowanie kolekcjonerów.

Największa i najbardziej imponująca kolekcja ceramiki Petrykivka, lakierowanych drewnianych skrzynek, pudełek, talerzy, porcelanowych wazonów, wykwintnych obrazów papierowych i innych ukraińskich ludowych dekoracyjnych dzieł sztuki z lat 1910-1990 jest wystawiana w muzeum w Dniepropietrowsku.